Ontdekken, leren en verbinden: Claires eerste 8 maanden in de bibliotheek

Blog Programmering
Gepubliceerd op 18 augustus 2025

Door Claire Majoor

In september 2024 begon ik aan het traineeship van Probiblio. Net als de andere trainees kwam ik net uit de studiebanken en was ik nog op zoek naar werk dat bij mij paste. Ik zocht vooral werk met maatschappelijke waarde. Als je daar mijn liefde voor boeken bij optelt, kom je snel uit bij de bibliotheekbranche en Probiblio.

Mijn eerste opdracht voerde ik uit bij Bibliotheek Hilversum. Ik hield me bezig met programmering rondom de Belevenistafels: tafels met een touchscreen met interactieve software. Met die software kunnen mensen de Nederlandse taal oefenen, hun geheugen trainen of elkaar ontmoeten. Naast deze opdracht was er veel vrijheid om mee te kijken bij alle verschillende afdelingen.

Echt meewerken deed ik bij team Programmering. Ik ontdekte hoe waardevol het kan zijn om voor kinderen een leuke activiteit te organiseren, waardoor ze weer met plezier aan de bibliotheek terugdenken en in veel gevallen vaker langskomen. Zo organiseerde ik bijvoorbeeld ‘augmented-reality’-speurtochten, waarbij kinderen met een tablet de bibliotheek moesten verkennen. Al zoekend en lezend vonden ze de antwoorden op de vragen. Sommige kinderen hadden er zoveel plezier in dat ik ze elke keer weer terug zag komen om te spelen.

Verder draaide ik soms mee bij het Taalcafé. Daar kwamen mensen samen die de Nederlandse taal wilden leren. Door middel van spelletjes en gewoon kletsen met een kop thee, werden de deelnemers niet alleen beter in Nederlands, maar leerden ze elkaar ook kennen. Maar dat Taalcafé kan niet bestaan zonder de enthousiaste en lieve vrijwilligers en achter de schermen een bevlogen Taalhuiscoördinator die alles mogelijk maakt.

Na de eerste 8 maanden zag ik pas echt hoeveel er gebeurt in de bibliotheek en vooral ook hoe waardevol de organisatie is. Inmiddels ben ik begonnen aan mijn tweede opdracht bij Bibliotheek Zoetermeer. Daar hoop ik nog meer hands-on ervaring op te doen en zo een bijdrage te leveren binnen deze mooie branche.