Jongeren in Forum Groningen: betrekken en begrenzen

Interview Programmering Collectie Publieksservice
Gepubliceerd op 27 mei 2025

Door David Rozema

In samenwerking met Forum Groningen

In de drukbezochte bibliotheek in hartje Groningen komen dagelijks jongeren over de vloer. Soms voor een boek of een studieplek, vaak ook gewoon om te hangen. Nienke Westerhuis (bedrijfsleider) en Roos de Boer (programmamaker) van Forum Groningen vertellen hoe zij als laagdrempelige en gastvrije plek omgaan met overlast en tegelijkertijd jongeren weten te betrekken met het programma VERS.

Jongeren welkom heten én begrenzen

“Het Forum is een plek waar iedereen welkom is. Maar juist dat open karakter brengt ook uitdagingen met zich mee,” vertelt Nienke. De bibliotheek is voor jongeren een aantrekkelijke plek: er is wifi, het is er warm en je kunt er gratis rondhangen. In de vakantie of op regenachtige dagen kan het zo behoorlijk druk worden. “Vooral ’s avonds en in de bioscoopruimte hebben we soms te maken met jongeren die daar vooral komen om te chillen.”

Overlast varieert van luidruchtig gedrag tot serieuze incidenten met notoire probleemjongeren. “We proberen altijd het gesprek aan te gaan, jongeren vriendelijk aan te spreken en duidelijke regels te hanteren. Er is beveiliging aanwezig en in principe mogen jongeren onder de 16 na een bepaald tijdstip alleen onder begeleiding naar binnen. Maar we willen ze niet uitsluiten.”

Een constante uitdaging is de balans tussen gastvrijheid en begrenzing. “We willen jongeren niet het gevoel geven dat ze niet welkom zijn. Tegelijkertijd moeten medewerkers zich veilig voelen en alle bezoekers ongestoord gebruik kunnen maken van de voorzieningen,” zegt Nienke. “Daarom praten we hier intern veel over: hoe spreek je jongeren aan, wat zijn redelijke grenzen, en hoe houd je de toon vriendelijk maar duidelijk?”

Jongeren op de vloer en achter de balie

Een bewuste keuze van Forum Groningen is om veel jonge medewerkers in te zetten. “Onze flexmedewerkers zijn vaak studenten, tussen de 18 en 25 jaar,” vertelt Nienke. “Dat maakt de drempel lager voor jonge bezoekers. Ze herkennen zichzelf in wie hier werkt.”

Ook Roos ziet het effect daarvan: “Je merkt dat jongeren zich daardoor sneller thuis voelen. En als medewerker begrijp je beter wat er speelt in hun wereld.” Een extra voordeel is dat jonge medewerkers flexibel inzetbaar zijn: overdag, ’s avonds en in het weekend.

“Wees duidelijk in je regels, maar ook open in je houding.”
Nienke Westerhuis

Bedrijfsleider Forum Groningen

Van jongerenwerk naar jongerenprogramma

Forum Groningen beperkt zich niet tot beheersmaatregelen. Met het programma VERS bieden ze jongeren ook de kans om zelf activiteiten te organiseren. “VERS is een redactie van jongeren tussen de 18 en 25 die een jaar lang de vrijheid krijgen om zelf evenementen te bedenken en uitvoeren,” legt Roos uit. “Ze organiseren grote zaalprogramma’s, maar ook kleinere activiteiten zoals silent reading parties.”

Deelnemers aan VERS zijn vaak studenten met een culturele studieachtergrond, maar er zitten ook jongeren tussen van andere opleidingen. “Wat hen bindt is de behoefte aan creativiteit, zingeving en een plek om zich te ontwikkelen.”

Het succes van VERS zit volgens Roos in het vertrouwen dat jongeren krijgen: “Ze doen echt alles zelf. Van brainstorm tot communicatie op sociale media. Wij begeleiden, maar nemen het niet over.”

Geen studievereniging, maar professioneel podium

Wat VERS onderscheidt van een studievereniging? “Het Forum is hun speelterrein,” zegt Roos. “Ze hebben toegang tot professionele zalen, techniek en begeleiding. Dat geeft een boost aan wat ze kunnen organiseren.”

Ook inhoudelijk maken ze het verschil. Thema’s moeten passen bij de pijlers van het Forum: actualiteit en samenleving, technologie en populaire beeldcultuur. “We willen geen lege evenementen. Er moet urgentie zijn.”

Niet alleen praten óver jongeren

Zowel Roos als Nienke benadrukken hoe belangrijk het is om jongeren serieus te nemen. “Je moet niet alleen praten óver jongeren, maar vooral mét ze,” zegt Roos. “Als ze zelf mee mogen denken en doen, voelen ze zich gezien.”

Nienke vult aan: “Het helpt als jongeren zichzelf herkennen in de mensen op de werkvloer. Maar nog belangrijker: geef ze echt een stem. Dat betekent ook dat je als organisatie flexibel moet zijn en bereid om samen te leren.”

Tot slot: tips voor collega’s

Wat zouden ze andere bibliotheken aanraden? Nienke: “Wees duidelijk in je regels, maar ook open in je houding. En bespreek intern wat je als team belangrijk vindt: wanneer grijp je in, wanneer laat je iets gaan?”

Roos: “Kijk of je jongeren kunt betrekken op een manier die verder gaat dan alleen het aanbieden van activiteiten. Laat ze zelf meedenken, maken, organiseren. Dan gebeurt er iets moois.”

Forum Groningen laat zien dat overlast en jongerenparticipatie geen tegengestelden hoeven te zijn. Het vraagt wel om een bewuste visie, heldere afspraken en de moed om jongeren een podium te geven.

Alle diensten van Probiblio voor jouw bibliotheek op een rij!!