Maak je Taalhuiscollectie levendiger

Project Basisvaardigheden Collectie
Gepubliceerd op 12 juni 2026

De Taalhuiscollectie heeft veel impact, maar vraagt ook om extra aandacht. Daarom starten we een werkgroep om deze collectie levendiger en zichtbaarder te maken: voor taalleerders, samenwerkingspartners én collega’s.

Startdatum:
21 oktober 2026
Doorlooptijd:
t/m 10 maart 2027
Locatie:
Exacte locatie volgt
Tijdsinvestering:
Inclusief voorbereiding 30 tot 50 uur
Kosten:
Er zijn geen kosten aan verbonden voor bibliotheken in Noord- en Zuid-Holland.
Aantal deelnemers:
max. 6 bibliotheken
Deadline:
31 juli 2026

De taalhuiscollectie is een collectie met een hoge impact voor specifieke doelgroepen en daarnaast een andere collectie dan de ‘reguliere’ collectie. De collectie is vaak los van het gewone collectioneren aangeschaft en wordt vaak ter plekke gebruikt in plaats van uitgeleend. Daarom vraagt deze collectie meer aandacht. Vanuit het Gezamenlijk Collectieplan is één van de eisen van de samenstelling van de collectie ook de versterking van het aanbod ten behoeve van basisvaardigheden en het Digitaalhuis. Daarom starten wij een werkgroep met als doel om de Taalhuiscollectie levendiger te maken, niet alleen voor je taalleerders, samenwerkingspartners, maar ook voor je collega’s.

Hoe ziet het werktraject eruit?

Tijdens het werktraject ga je een eigen vraagstuk implementeren en testen in jouw bibliotheek. Wij geven procesbegeleiding tijdens en tussen de sessies, denken inhoudelijk mee en geven handvatten voor de implementatie. Voorbeelden voor een vraagstuk waarmee je aan de slag kan zijn:

  • Overgang van taalhuiscollectie naar reguliere collectie;
  • co-creatie met de eindgebruiker;
  • ontwikkelpleincollectie;
  • NT1 collectie;
  • gezondheidscollectie;
  • verbinding programmering/collectie;
  • binden van doelgroep aan de bibliotheek;
  • met de taalhuiscollectie spiegels en vensters creëren voor iedereen;
  • Verbinding met meertalige collectie, of een eigen vraagstuk.

Praktisch

De werkgroep komt 4 ochtenden bij elkaar. De data zijn (onder voorbehoud) 21 oktober, 18 november, 20 januari 2027 en 10 maart 2027. In totaal is de tijdsinvestering inclusief voorbereiding 30 tot 50 uur.

Voor wie?

Specialisten basisvaardigheden, coördinatoren taalhuis en collectiespecialisten.

We horen graag of jij of één van je collega’s interesse hebt om mee te doen met het werktraject. Samen met collega’s aansluiten mag natuurlijk ook!

Mocht je interesse hebben, plannen we graag voor 1 oktober een intakegesprek in om verwachtingen op te halen en uit te spreken.