Digitale Goodiebag Landelijke dag vrijwillige inzet
Op de Landelijke dag vrijwillige inzet (9 april 2026) stonden we stil bij de verschuiving van klassieke vrijwilligersrollen naar vrijwillige inzet. Op deze pagina lees je daar meer over én vind je links en tips om dieper in dit onderwerp te duiken.
Vrijwilligerswerk verandert in hoog tempo. Mensen willen betekenisvol bijdragen, maar vaak op hun eigen manier: flexibeler, projectmatig en steeds vaker gedreven door een behoefte aan verbinding. Tegelijkertijd groeit in onze samenleving de vraag naar plekken waar mensen elkaar kunnen ontmoeten, waar gemeenschappen ontstaan en waar iedereen mee kan doen. Juist in die beweging hebben bibliotheken een unieke positie. Niet alleen als locatie, maar als motor voor ontwikkeling, ontmoeting en actief burgerschap.
Tijdens de Landelijke dag vrijwillige inzet onderzochten we samen hoe we die kansen kunnen benutten. Wat vraagt deze verandering van jullie als organisaties? Hoe creëer je ruimte voor nieuwe vormen van vrijwillige inzet, voor nieuwe rollen, nieuwe talenten en nieuwe samenwerkingen in de wijk? En hoe sluit je aan bij de motivatie van vrijwilligers van vandaag én morgen?
Presentaties
De presentaties en aanvullende artikelen van de sprekers vind je hieronder.
Kaders vrijwillige inzet
De kaders voor vrijwillige inzet en hoe deze zijn opgenomen in de cao kun je vinden op de website van de VOB.
Informatie van POI’s
Veel informatie kun je vinden op de websites van de organiserende POI’s.
VrijwilligerswerkNL
De grootste belangenorganisatie voor vrijwilligers is VrijwilligerswerkNL (voorheen het NOV). Zij organiseren twee keer per jaar de kennisboostweek en geven het keurmerk Goed Geregeld uit.
Ga naar de site van Vrijwilligerswerk
Stichting Bibliotheekwerk
SBW heeft de afgelopen jaren onderzoek gedaan naar vrijwilligers in de bibliotheekbranche. In 2026 voeren ze een nieuw onderzoek uit.
Bekijk het onderzoek van Bibliotheekwerk
Biebtobieb/BNet
Op Biebtobieb – straks het nieuwe Bnet – kun je op de groepspagina Vrijwilligers nieuws vinden en zelf vragen of nieuwtjes posten.
Lees dit onderzoeksartikel
Meer weten over vrijwilligers?
Routekaarten voor nieuwe initiatieven
In een van de deelsessies vertelden een deelnemer van Bibliotheek Eindhoven dat zij werken met Bibliotopen en met routekaarten, als een soort van beslisbomen om te bepalen of nieuwe initiatieven bij hen passen. Deze informatie willen ze graag delen. Voor meer informatie wat een Bibliotoop is: https://www.bibliotoop.nl/ Hier staat ook beschreven hoe het proces is verlopen van de totstandkoming.
Bibliotheek Campus
Op Bibliotheek Campus kun je opleidingen en training vinden voor medewerkers en coördinatoren die werken met vrijwilligers. In de loop van dit jaar gaan we dit aanvullen met opleidingen en trainingen voor de vrijwilligers zelf.
Ga naar Bibliotheekcampus
Meer weten?
Neem contact op met Adviseur HRD Maaike Verhoeven.